چرا کولر گازی آب میده
شناسه پست: 1839
بازدید: 45

یکی از مشکلات کولر های گازی که عموما در تابستان با آن روبه ور می شویم، آب دادن پنل داخلی کولر گازی است. عوامل زیادی ممکن است در ایجاد این مشکل دخیل باشند، همانند:

کم شدن گاز مبرد

کم شدن گاز مبرد، در عملکرد سرمایشی کولر گازی اختلال ایجاد می کند و یخ زدن کمپرسور را به دنبال دارد.

کمبود گاز مبرد کولر گازی

این یخ زدگی در هنگام خاموش شدن دستگاه آب شده و سبب ایجاد نشت به صورت قطره ای می شود.

مسدود شدن فیلتر های تصفیه هوا

فیلتر های تصفیه هوا آلودگی و گرد و غبار موجود در هوا را به خود جذب می کنند، و باید زود به زود تمیز شوند در غیر این صورت مسدود می شوند.

فیلتر کولر گازی کثیف

با مسدود شدن این فیلتر ها، هوای گرم کمتر وارد کولر شده و سرمای کمتری از طریق لوله ها به درون هوا انتقال پیدا می کند و درنتیجه برفک تولید می شود. با آب شدن برفک های ایجاد شده آب از کولر گازی چکه می کند.

مسدود شدن سینی خروجی آب

سینی یا ناودونی کولر گازی آب ایجاد شده توسط کولر گازی را به سمت بیرون هدایت می کند. اما بعضی اوقات ممکن است عواملی مانند گرد و غبار، پرز موکت و فرش و یا عوامل دیگری باعث انسداد این خروجی شوند.

در این حالت به دلیل مسدود شدن سینی تخلیه آب از کولر گازی نشت می کند.

جای گذاری نادرست لوله تخلیه

لوله درین یا تخلیه، وظیفه خارج کردن آب درون کولر گازی را بر عهده دارد.

مشکلات لوله تخلیه کولر گازی

در صورتی که این لوله در جای درست قرار نگیرد، شیب مناسبی نداشته باشند و یا هر مشکلی دیگری آب به طور دقیق خارج نمی شود و در نتیجه از کولر گازی نشت پیدا می کند.

خرابی پمپ تخلیه کولر گازی

یکی دیگر از دلایل آب دادن کولر گازی، خرابی پمپ تخلیه می باشد. این پمپ بر اثر تجمع گرد و غبار بر روی آن و یا وجود شکستی در آن عملکرد خود را از دست داده و موجب آب دادن کولر گازی می شود.

سرمای زیاد

کولر گازی یخ زده

در روز های زمستانی که دمای هوا پایین است و از گولر گازی به عنوان سیستم گرمایشی استفاده می شود. سیم پیچی کولر دچار یخ زدگی می شود که با روشن شدن کولر گازی آب شده و از کولر گازی چکه می کنند.

جهت رفع این مشکلات می توانید از مقاله “راهنمای نگهداری کولر گازی در زمستان” دیدن فرمایید.

کثیف شدن کندانسور

کندانسور کثیف و تهوع آور

کندانسور به دلیل قرار گرفتن در پنل خارجی، در معرض گرد و غبار و آلودگی قرار دارد. در بیشتر مواقع این گرد و غبار بر روی سیم پیچی های کندانسور جمع شده و در نتیجه باعث جمع شدن آب درون کولر گازی می شود.

عدم سرویس به موقع

علاوه بر دلایل ذکر شده یکی از دلایل دیگری که موجب جمع شدن و چکه کردن آب درون کولر گازی می شود عدم سرویس به موقع آن است.

نویسنده